VÝZVA k uctění si památky obětí I. sv. války

Výzva velitele oživeného
2. jezdeckého pluku Sibiřský československýchlegií v Rusku

Já, velitel oživeného historického 2. jezdeckého pluku Sibirského, vyzývám Vás, občany středoevropského regionu, vyzývám mladou, střední, starší generaci a i Vás nejstarších, k uctění si památky obětí první světové války. Války, která byla největší a nejtragičtější traumou v historii lidstva. 


Od historických událostí v červenci 1914 - od vyhlášení všeobecné mobilizace v Rakousku-Uhersku, uplynulo už víc než 100 let. Mobilizační vyhláškou vyzývali syny, otce a manžele do války, která se stala nejkrvavější v tehdejší době světových dějin. 

V tento den Vás vyzývám k tomu, abychom si uvědomovali tuto historickou skutečnost s poučením, že v současnosti nemůžeme a nesmíme dopustit opakování podobných tragických událostí, které byly jedny z nejhorších v dějinách naší civilizace. 

První světová válka připravila o život víc jak 12 milionů lidí. Dnes Tyto oběti připomínají tisíce válečných hřbitovů a pamětníků roztroušených po celém světě. S hlubokou pietou si uctime památku všech těch, kteří položili svoje životy na bojištích nesmyslné války. Současně si připomeňme nevinné oběti - děti, ženy, starší i nemocné lidi. V této souvislosti Vás zvu na místa jejich posledního odpočinku, na místa válečných hřbitovů, pamětníků a pomníků. Navštivme je, uctime si památku těchto nesmyslných obětí a současně na znak jednoty a odmítavého postoje k dalším podobným událostem vytvořme mezi těmito pamětními místy pomyslný řetěz. 

Od dnešního dne až do 11. listopadu 2018, navštěvujte pietní místa a vytvořte pomyslný řetěz, alespoň mezi dvoumi válečnými hřbitovy, nebo pomníky z první světové války. Výběr uvedených pamětních míst je na individuálním zvážení každého účastníka, který se připojí k této výzvě.


velitel oživeného historického 2.jezdeckého pluku Sibirsky 
plukovník Dušan Majerčík

Metodické pokyny

V případě, že jste se připojili k výzvě, Vaši účast s možností komentáře a fotodokumentace zaznamenejte do formuláře níže. Vaše komentáře a podrobnosti o účasti budou zohledněny v tabulce. 

Informaci o spojení obětí války míníme podat u příležitosti 100. výročí ukončení 1.světové války 11.11.2018 o 11. hodině.


Přehled spojení pomníků

P.č. Dne Stát Od pomníku K pomníku Organizace (která navštívila pomníky) Počet účastníků
Obec Počet obětí (na pomníku) Obec Počet obětí (na pomníku)
1 30.07.2017 Slovensko Jarovce 25 Čunovo 22 2. Jazdecky pluk Sibirsky 30
Dňa 30. júla 2017 príslušníci Klubu vojenskej histórie 2. jazdecký pluk Sibírsky v historických uniformách v sedlách koní, pod rozvinutou historickou zástavou po vyhlásení " Výzvy k ucteniu si obetí 1.sv. vojny " začali napĺňať obsah Výzvy spojením Pamätníkov obetí 1.sv. vojny v mestských častiach Bratislavy - Jarovce a Čunovo.
2 30.07.2017 Slovensko Jarovce 25 Čunovo 22 Daniel Kmeť, Imrich Pipík, Ladislav Hunady, Ján Gomery 4
Žiadny